Bolesti chrbtice patria medzi zdravotné problémy, ktoré sa „do popredia“ dostali v posledných rokoch. Svoj vplyv má určite aj to, že v porovnaní s minulosťou má oveľa viac ľudí sedavé zamestnanie, ale bolesti chrbtice nemožno pripisovať len tomu. Už len z toho dôvodu, že rozlišujeme medzi akútnou a chronickou bolesťou.
Akútna vs. chronická bolesť
Akútna bolesť chrbtice vzniká náhle pri nadmernej fyzickej záťaži, či pri úraze. Príčina je tak väčšinou jasná a dôležitý je tu najmä okamžitý lekársky zásah, ktorý zabráni vzniku prípadných komplikácií.
Ak by sme mali nadviazať na úvod, tak v posledných rokoch pribúdajú ľudia s chronickými bolesťami chrbtice. V tomto prípade sú najčastejšou príčinou degeneratívne zmeny, ktoré môžu vznikať od narodenia alebo sa vyvinúť neskôr. V druhom prípade môže mať svoj vplyv aj spomínané sedavé zamestnanie, ale tiež nedostatok pohybu a celkovo nezdravý životný štýl.
Ako postupovať pri chronických bolestiach chrbtice?
Zamerajme sa teraz na chronické bolesti chrbtice. Ešte predtým, ako navštívite ortopéda Bratislava alebo iného špecialistu, môžete skúsiť gély s analgetickým účinkom alebo náplasti proti bolesti. Avšak pri bolestiach trvajúcich viac ako 6 hodín netreba návštevu lekára odkladať.
Lekár urobí všetky potrebné vyšetrenia potrebné na určenie adekvátnej liečby. Tá najčastejšie pozostáva z užívania liekov proti bolesti alebo infúznej terapie. Zbaviť sa bolesti je však len začiatok.
Aby sa bolesti nevracali, je potrebné adekvátne upraviť svoj životný štýl. V mnohých prípadoch prichádzajú problémy s chrbticou ruka v ruke s nadváhou, takže často táto úprava životného štýlu pozostáva (aj) z redukcie hmotnosti.
Pravidelné cvičenie je však pri bolestiach chrbtice vhodné v každom prípade. Najviac sa odporúča plávanie, ale pomôcť môže aj posilnenie svalstva silovým tréningom. Tu je však dobré aspoň zo začiatku využiť odbornú pomoc, aby si človek problémy s chrbticou ešte nezhoršil.
Zdroj obrázka: Autor: milanmarkovic / freepik.com