Väčšina zdravých vagín má kvasinky. Ale niekedy vám kvasinky príliš rastú a vedú k ingekcii. Infekcie kvasinkami môžu byť veľmi dráždivé a nepríjemné.

Okrem kvasiniek trápi mnoho žien vaginálne mykóza.

Čo spôsobuje kvasinkové infekcie?

Vaginálna kvasinková infekcia, ktorá sa tiež niekedy nazýva vulvovaginálna kandidóza, sa stane, keď zdravé kvasinky, ktoré zvyčajne žijú vo vašej vagíne, vymknú spod kontroly. Často vedie k svrbeniu a iným dráždivým príznakom. Lekársky názov pre kvasinkovú infekciu je „kandidóza“, pretože sú zvyčajne spôsobené typom kvasiniek nazývaných candida.

Ak sa vaša vaginálna chémia dostane z rovnováhy, normálne kvasinky, ktoré žijú vo vašej vagíne, môžu príliš rásť a viesť k infekcii. Niektoré veci, ktoré môžu spôsobiť zmeny v prostredí vašej vagíny, sú:

  • normálne zmeny hladín hormónov (napríklad počas menštruačného cyklu)
  • antibiotiká, kortizón a ďalšie lieky
  • tehotenstvo
  • cukrovka
  • slabý imunitný systém
  • prirodzená reakcia na genitálnu chémiu iného človeka

Kvasinková vaginálna infekcia sa môže dostať aj na penisy, ale to nie je tak časté. Môžu spôsobiť začervenanie a podráždenie vášho penisu alebo miešku.

Nie sú nákazlivé a nemôžu sa počas sexu rozšíriť na inú osobu. Ale sexuálny kontakt niekedy vedie k kvasinkovým infekciám – vaša chémia tela môže mať zlú reakciu na prirodzené pohlavné kvasinky a baktérie iného človeka, čo spôsobuje rast kvasiniek.

Čo sú príznaky kvasinkovej infekcie?

Infekcie kvasinkami často spôsobujú hustý, biely a hrboľatý pošvový výtok, ktorý zvyčajne nezapácha (alebo vonia len mierne inak ako zvyčajne). Vo svojej vagíne a okolo nej môžete mať tiež krémový belavý povlak.

Väčšina kvasinkových infekcií vedie k svrbeniu, páleniu alebo začervenaniu v pošve alebo okolo nej. Vaginálne svrbenie sa zvyčajne zhoršuje, čím dlhšie máte infekciu. Sex môže byť nepríjemný alebo bolestivý. V extrémnych prípadoch vám môžu vzniknúť trhliny alebo rany na pošve alebo vulve. Ak máte veľké podráždenie, môže vás pri cikaní štípať.