Brzdový systém patrí k najdôležitejším súčastiam každého auta. Môžeme povedať, že ide o základný pilier bezpečnej jazdy. Starostlivosť o stav bŕzd tak musí byť jednou z priorít používania auta.

Platničky a kotúče je dobré skontrolovať kľudne aj pri každom prezúvaní

Nejde pritom o nič zložité. Stačí si dvakrát ročne pri prezúvaní pneumatík nechať skontrolovať stav brzdových platničiek a kotúčov. Práve keď sú kolesá dole z auta sa tieto komponenty dajú pohodlne skontrolovať.

Brzdovú kvapalinu by ste štandardne mali meniť každé dva roky

Vo väčšine prípadov budete častejšie ako brzdové kotúče a platničky meniť brzdovú kvapalinu. Štandardne sa odporúča interval jej výmeny po dvoch rokoch, keďže brzdová kvapalina časom stráca svoje funkčné vlastnosti, čo sa negatívne prejavuje na fungovaní brzdového systému auta.

Časté prejavy problémov s brzdami, pri ktorých treba spozornieť

Predchádzajúce dva body starostlivosti o brzdový systém auta sa týkali v podstate „prevencie“, ale všímať si samozrejme treba aj rôzne prejavy, ktoré môžu signalizovať začínajúci problém s brzdami, ktorý treba dať čo najskôr skontrolovať.

Z takýchto prejavov je častým napr. pískanie pri brzdení. Áno, môže to byť nepodstatná maličkosť ako kamienok, či iná nečistota v niektorej z bŕzd, ktorej sa „zbavíte“ počas jazdy, ale tiež môže isť o opotrebované, či poškodené brzdové platničky. A to už je niečo, čo si vyžaduje skorú návštevu servisu.

Autám, ktoré už majú čo to za sebou, sa stáva tiež to, že brzdový pedál akoby „zmäkne“. To má za následok zhoršený prenos sily na samotné brzdy a zrejme netreba vysvetľovať, aké riziká to počas jazdy prináša. V takýchto prípadoch je tiež potrebná návšteva servisu, keďže veľakrát sú príčinou poškodené brzdové hadice.

Zdroj obrázka: Autor: bell_ka_pang / freepik.com