Nad imobilizérom v aute sa dnes už nikto nepozastavuje. Roky (ba priam desaťročia) je neodmysliteľnou súčasťou výbavy automobilov. Avšak aj napriek tomu, že už dávno nejde o nezvyčajné zariadenie, rozhodne je zariadením užitočným.

Užitočné zariadenie, ktoré však nie je odolné voči problémom

Výskumy, ktoré sa zaoberali účinnosťou imobilizérov, uvádzajú až 40 % pokles krádeží áut vďaka tomu, že sa tieto zariadenia začali do automobilov plošne montovať. Na druhej strane treba povedať, že ani týmto dôležitým imobilizérom sa nevyhýbajú poruchy.

Keďže prípadné problémy s imobilizérom môžu byť spôsobené mnohými faktormi, nedá sa všeobecne povedať vhodné riešenie a už vôbec nie jeho cena. Avšak výmena niektorých modulov imobilizéru môže stáť aj niekoľko stoviek eur.

Deaktivácia je často násobne lacnejšia ako oprava

Pri takýchto sumách za servis imobilizéru mnohí ľudia začnú uvažovať nad jeho deaktiváciou. Aj to je totiž možnosť, ako sa problémov s imobilizérom zbaviť, naviac len za pár desiatok eur, čo je v niektorých prípadoch len zlomok ceny už spomínanej výmeny problémových modulov.

Deaktivovať imobilizér je možné viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa to robí deaktiváciou v riadiacej jednotke motora, deaktiváciou v immo boxe a v ideálnom prípade (ak to dané vozidlo umožňuje) náhradou immo boxu emulátorom.

Na čo myslieť pri deaktivácii imobilizéru?

Bez ohľadu na to, akým spôsobom si necháte deaktivovať imobilizér, máme pre vás na záver jedno dôležité upozornenie. Myslite na to, že deaktiváciou imobilizéra vyradíte primárny zabezpečovací prvok vozidla a preto by ste mali tento úkon spojiť s nainštalovaním adekvátnej náhrady.

Zdroj obrázka: Autor: marketlan / freepik.com