Tato technika se také někdy nazývá papírový filigrán. Pro svou tvorbu využívá proužky barevného papíru, které se stáčejí, tvarují a slepují do různých tvarů, díky kterým lze vytvářet celou řadu konkrétních i abstraktních obrazců. Je to technika jednoduchá a hravá a zvládnou jí i děti. Kromě toho si díky této technice budou trénovat trpělivost, jemnou motoriku a pečlivost.
Technika quillingu se používá již od dob vzniku papíru, tedy od 1. století, ale lze se domnívat, že se o tuto techniku pokoušeli již ve starověkém Egyptě. Jeho první dokumentace pochází z roku 1 200. V 15. a 16. století si pomocí této techniky zdobili mniši a jeptišky celou řadu předmětů. Tehdy se k natáčení papírových proužků používal husí brk. Dnes však máme pomůcky daleko dokonalejší.
Co je potřeba pro quilling?
Základ tvoří barevné papírové proužky. Můžete si je nastříhat sami, nebo si opatřit proužky již hotové. Vhodný je set šablon, které vám pomohou udržet požadované tvary ve stejné velikosti. Na slepení jednotlivých částí budete potřebovat lepidlo, ideálně disperzní s aplikátorem. Pokud se rozhodnete proužky stříhat sami, pak nůžky a pro lepší zdobení papíru i nůžky umělecké. Pro navíjení tvarů upotřebíte speciální quillingové pero s drážkou, na nějž navíjíte jednotlivé proužky a zapomenout nesmíte ani na papírový podklad, na který budete obrazce skládat a nalepovat.
Jak na to?
Připravíme si podkladovou plochu a proužky barevného papíru, které začneme pomalu a pečlivě rolovat do požadovaných tvarů na speciální quillingové pero. Základní spirálu můžeme stiskem prstů tvarovat do dalších tvarů. Vytvářet můžeme kapky, lístky, trojúhelníky a čtverce a až získáme zručnost, můžeme se pustit i do tvarů složitějších. Vzniklé tvary se následně fixují lepidlem na podkladový papír, na němž vytváříme obrazce.
Quillingem si také můžete ozdobit květináč nebo díky němu vytvořit originální přání.
Jakmile získáte zručnost, můžete také vyzkoušet 3D quilling, který vytváří prostorové obrazce, jež slouží jako dekorace zavěšená v místnosti do prostoru.