V online dobe, v ktorej žijeme, je z hľadiska marketingu pre firmy absolútnym základom online marketing. To však neznamená, že by svoj zmysel nemali aj iné formy marketingu a „klasické“ reklamné agentúry. Na rôzne (nielen) reklamné účely sa s obľubou využíva napr. aj sublimačná tlač.

Tvorba motívu

Sublimačná tlač umožňuje aplikovať kvalitnú potlač na množstvo rôznych povrchov. Určite si viete predstaviť napr. termolis na rovné povrchy, „ľudovo“ nazývaný aj tlačiareň na textil (i keď nemusí slúžiť výlučne na potlač textilu). Poďme sa ale na postup sublimačnej tlače pozrieť tak, ako jednotlivé kroky nasledujú.

Prvým krokom je tvorba motívu, ktorý bude na požadovaný povrch vytlačený. Ten je možné vytvoriť v počítači s použitím prakticky akéhokoľvek ľubovoľného grafického softvéru. Veď najskôr predsa treba mať niečo, čo chcete tlačiť.

Tlač na prenosové médium

Grafický motív sa následne tlačí na prenosový papier s použitím sublimačnej tlačiarne a sublimačných atramentov. Takto vytlačený motív sa následne použije pri samotnej sublimácii, ktorá je ďalším krokom.

Pristavme sa však pri samotnom pojme „sublimácia“, ktorého definícia je potrebná pre pochopenie toho, čo sa bude diať. Sublimácia je teda zmena pevného skupenstva na plynné a to priamo, čiže bez predchádzajúceho topenia sa.

Proces sublimácie

Učivo z fyziky sme si pripomenuli, takže môžeme pokračovať. Sublimačný papier s vytlačeným motívom sa spolu s tým, na čo sa bude tlačiť (napr. spomínaným textilom), vložia do termolisu. Tam sa pôsobením vysokej teploty a tlaku premieňa pevné skupenstvo sublimačného atramentu na plynné a zároveň sa otvárajú póry na „cieľovom“ povrchu.

Sublimačný atrament v plynnom skupenstve preniká do týchto pórov a po ochladení mení svoje skupenstvo naspäť na pevné a zároveň sa póry uzatvárajú. Tým pádom sa potlač v postate stáva „súčasťou“ povrchu, vďaka čomu je sublimačná tlač veľmi trvácna.

Zdroj obrázka: Autor: stokerphotos / freepik.com