Pokud máte doma tvrdou vodu, tak se s vodním kamenem zajisté setkáváte. Usazuje se nejen na domácích spotřebičích, ale i na vodovodním kohoutku, umyvadle, vaně či ve spárách. Pokud se jej chcete zbavit, můžete si v obchodě pořídit některý z přípravků, nebo můžete využít prostředky, které máte doma. A které to jsou?

Varná konvice

Na odstranění vodního kamene z konvice můžete použít ocet, jedlou sodu nebo kyselinu citronovou. Velmi účinný je ocet. Konvici naplňte do poloviny octem, dolijte vodou, nechte přejít varem a úplně vychladnout. Směs vylijte, konvici naplňte čistou vodou a znovu povařte. Díky tomu zmizí případná kyselá chuť.

Myčka na nádobí

Pokud patříte mezi majitele tohoto spotřebiče a používáte tablety, většinou již nějaký přípravek proti vodnímu kameni obsahují. Pokud se přeci jen vodní kámen objeví, můžete použít speciální druh soli, který je určený k těmto účelům.

Vodovodní kohoutky, baterie či sprchová hlavice

Pokud se vodní kámen objeví zde, většinou snižuje průtok vody a navíc působí neestetickým dojmem. Vodní kámen můžete odstranit pomocí kyseliny citronové nebo jedlé sody rozmíchané ve vodě. Do směsi namočte kousek látky nebo vatu, přiložte na znečištěné místo a nechte několik hodin působit. Chcete-li těmto obtížím předejít, je dobré kohoutek, baterii a sprchovou hlavici udržovat v suchu.

Pračka

Tady je velkým pomocníkem ocet. Postačí, když jej nalijete do přihrádky určené pro prací prostředek a pustíte na prázdno jakýkoli program. Na podobném principu funguje i kyselina citronová. Nasypejte dvě vrchovaté lžíce do bubnu a opět spusťte jakýkoli prací program.

Toaleta

Tady se vodní kámen objevuje nejen v toaletní míse, ale i v nádržce na vodu. Pro odstranění lze použít kyselinu citronovou nebo ocet.

Dlaždice a spáry mezi nimi

Velkým pomocníkem je kyselina solná. Naneste ji hadříkem na postižená místa, nechte nějakou dobu působit a následně opláchněte. Pozor na kontakt s plastovými či chromovými částmi, které by mohla nenávratně poškodit.