Ak sa vám v byte či v dome objaví pleseň, je to problém nielen estetický, ale aj zdravotný, pretože plesne môžu spôsobovať celý rad zdravotných ťažkostí.

Najčastejšie sa vyskytujú v miestach, kde je vlhko – okolo okien, na chladnejších stenách, v kúpeľni či v pivničných priestoroch.

Medzi preventívne opatrenia patrí časté, krátkodobé vetranie alebo odsunutie nábytku ďalej od steny, aby mohol vzduch cirkulovať aj za ním. Pozor si dajte aj na sušenie bielizne v uzavretých miestnostiach.

Prírodné prostriedky proti plesniam

  • Biely vínny ocot

Ak sa jedná o menší výskyt, postačí postihnuté miesta postriekať zmesou vody a octu v pomere 1: Ak sú nánosy silnejšie, použite vínny ocot neriedený a postriekajte ním postihnuté miesta.

  • Jedlá sóda

Jedlá sóda nielen pomôže pleseň odstrániť, ale zároveň bráni aj jej vzniku a ďalšiemu šíreniu. Postačí ju zmiešať s vodou v pomere 1: 1, vzniknutú pastu naniesť na postihnuté miesta a nechať zaschnúť. Následne vydrhnúť kefkou.

Pokiaľ chcete jedlú sódu použiť ako preventívny prostriedok, zmiešajte 1 lyžicu sódy a 2 hrnčeky vody a vzniknutý postrek aplikujte na potrebné miesta.

  • Éterické oleje

Jedná sa o prchavé vonné esenciálne látky, ktoré vznikajú destiláciou z prírodných silíc, ktoré produkujú rastliny. V boji proti plesniam vám môžu pomôcť niektoré z nich. Patrí medzi ne tea tree, rozmarín, bergamot, materina dúška, pačuli alebo myrha. Postačí, keď zmiešate niekoľko kvapiek oleja s vodou. Ak chcete zvýšiť účinok, môžete ešte pridať niektorú z vyššie uvedených ingrediencií.