Vybrať si tapety na stenu nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Najmä nie v dnešnej dobe, kedy vám rozmanitosť vzorov a farieb môže pri výbere poriadne zamotať hlavu. Pri výbere tapiet by ste však mali zohľadňovať aj iné vlastnosti ako len farbu a vzory.

Materiál

Voľbu tapiet začnite zohľadnením ich materiálu. Ak chcete ušetriť čo najviac a na vlastnostiach tapiet vám veľmi nezáleží, choďte do tapiet z papiera. Sú najlacnejšie, avšak ich inštalácia nie je práve najjednoduchšia. Naopak, veľmi jednoduchú manipuláciu dosiahnete s vliesovými tapetami (lepidlo sa nanáša len na stenu). Okrem toho sa tieto tapety vyznačujú skvelou tepelno-zvukovou izoláciou, priedušnosťou a stálosťou. Podobné vlastnosti získate aj s tapetami z vinylu. Tie však nie sú priedušné a lacnejšie kusy však môžu navyše zapáchať po umelej hmote.

Farebná škála

Pri výbere tapety na stenu zohráva dôležitú úlohu aj farba tapety. Výber farby je vecou vkusu, ak ale nechcete ísť proti zaužívaným pravidlám interiérového dizajnu, mali by ste zohľadniť určité momenty. Farba tapety totiž môže výrazným spôsobom ovplyvniť vizuálny dojem a štýl miestnosti. V zásade platí, že svetlejšie a jasnejšie farby sa hodia skôr do menších a tmavších priestorov, pretože ich rozjasňujú. Väčšie a svetlé izby sú zasa „živnou pôdou“ pre odvážnejšie tapety tmavších farieb. Ak plánujete osadiť tapetu do už zariadenej miestnosti, vezmite do úvahy aj farebný charakter nábytku a celkovo zariadenia v nej; nemali by sa navzájom rušiť či „prehlušovať“.

Vzory

Ďalším prvkom, ktorý si pri výbere tapiet zaslúži pozornosť, sú vzory. Podobne ako farby, aj vzory na tapetách sa môžu opticky pohrať s priestorom v miestnosti. Ak chcete izbu opticky predĺžiť, voľte tapety so zvislým vzorom, ktorý izbu vizuálne potiahne do výšky. Ak chcete docieliť opak, vyberajte napríklad fototapety s vodorovnými vzormi či drobnými vzorkami.