Chladnička patrí medzi domáce spotrebiče, ktoré sa vyberajú iba niekoľkokrát za život. Zvyčajne je požiadavkou, aby spĺňala nároky všetkých členov domácnosti a zároveň, aby v interiéri dobre vyzerala. Ak plánujete nákup novej chladničky, poradíme vám pár tipov, ktoré vás môžu inšpirovať. Na čo sa pri výbere zamerať?

Spotreba vs cena

Mnoho ľudí rieši cenu chladničky. Tá by však nemala byť na prvom mieste, dôležitá je totiž aj spotreba energie. Energeticky úsporné chladničky bývajú drahšie, ale investícia do nich sa vám v priebehu času vráti. Spoločne s cenou teda skontrolujte aj spotrebu chladničky a možno, že drahší variant bude vo výsledku lacnejší.

S mrazničkou alebo bez mrazničky

Ak potrebujete mrazničku a nechcete ju mať k chladničke zvlášť, potom je vhodné vybrať kombinované chladničky, ktoré mrazničkou už disponujú. Samotné chladničky bez mrazničky sú populárne napríklad v kanceláriách a na miestach, kde majú poslúžiť len na chladenie nápojov alebo ku krátkodobému uchovaniu potravín. V domácnosti si však vie predstaviť chladničku bez mrazničky málokto, dokáže skvele uchovať mrazené mäso, ovocie, zeleninu, ale napríklad aj pečivo.

Zamyslite sa nad vnútorným priestorom chladničky

Dnes sú stále viac kladené nároky na to, aby bola chladnička čo najväčšia. Ak disponujete väčším počtom členov domácnosti a máte väčší priestor v interiéri, potom je vhodné siahnuť po väčších chladničkách. Najvhodnejšie sú americké chladničky. Tie disponujú dvoma dvierkami a ponúkajú naozaj veľa priestoru pre potraviny. Už nemusíte dlho prerovnávať jednotlivé potraviny, aby sa vám do chladničky zmestili. Okrem väčšieho priestoru vám umožnia mať v obsahu chladničky i lepší prehľad. Americké chladničky majú oddelenú mrazničku a často disponujú aj dávkovačom studenej vody alebo výrobníkom ľadu. Americké chladničky majú síce väčšiu spotrebu než menšie chladničky, ale ostatné prednosti tento nedostatok prevyšujú.

Vstavaná alebo samostatná

Ak plánujete kuchyňu na kľúč, potom pravdepodobne budete mať chladničku vstavanú. Je potrebné premyslieť, aký model zaobstarať a dohovoriť sa na ňom s výrobcom kuchynskej linky, aby chladnička svojimi rozmermi zodpovedala rozmerom kuchyne. Ak vstavanú chladničku nechcete, potom je pre vás výber jednoduchší.